חימום ביתי עם נפט

בכל שנה עם סיום החורף, מגיע שלב הסיכומים והסטטיסטיקות: כמה שריפות פרצו כתוצאה ממכשירי חימום חשמליים שהושארו ללא השגחה, כמה אנשים וילדים נפצעו או מצאו את מותם בעקבות שריפה שפרצה בעודם ישנים, מהו גובה הנזק לרכוש שנגרם בעקבות דליקות, כמה חשמל צרכו מכשירי החימום שלנו ומה הנזק הסביבתי שנגרם ועוד. כי כידוע, לחיים המודרניים יש מחיר. וגם כשמדובר באמצעי חימום חשמליים, הנוחות באה לעיתים רבות על חשבון הבטיחות והיעילות הכלכלית. לכן, כדאי לפעמים לחזור לאמצעי חימום ישנים, אך חסכוניים ובטיחותיים יותר, כמו למשל הנפט.

חימום באמצעות נפט

לפני המצאת המזגנים, מפזרי החום, הרדיאטורים והתנורים החשמליים, אנשים חיממו את הבית באמצעות קמינים. בקמינים הראשונים חומר הבעירה היה בולי עץ, אך במרוצת השנים פותחו גם קמינים שחומר הבעירה שלהם הוא נפט. עד היום אנשים רבים מעדיפים להשתמש בנפט, בדלק ובסולר לצורך חימום הבית, בעיקר בקמינים ובמערכות הסקה מרכזיות. עובדה זו כלל אינה מפתיעה, במיוחד כאשר בוחנים את היתרונות הרבים של הנפט בהשוואה לאמצעי החימום החשמליים.

חימום ביתי באמצעות נפט

נפט לחימום בטיחותי

הפרמטר החשוב ביותר בכל אמצעי חימום הוא הבטיחות. אלא שלמרבה הצער, השימוש במרבית אמצעי החימום החשמליים כרוך בסיכונים בטיחותיים רבים: הם עלולים לגרום לקצר חשמלי וכתוצאה מכך גם לשריפה, אסור להשאירם דולקים במשך הלילה מחשש ששמיכות יעופו עליהם במהלך השינה ויגרמו לשריפה, אסור לכסות את פתחיהם (ברדיאטורים, במפזרי חום ובתנורים חשמליים) ובאופן כללי אסור להשאירם ללא השגחה. לנוכח כל הסכנות הללו, ברור אפוא מדוע הנפט נחשב לשיטת חימום בטוחה במיוחד, בוודאי בהשוואה ליתר המכשירים החשמליים.

לחמם את הבית מבלי לפשוט את הרגל

כשאנו בוחרים מכשיר חימום עלינו להתחשב גם בשיקול הכלכלי. אלא שבמכשירים חשמליים שיקול זה מורכב לא רק מעלות הרכישה, אלא גם מעלות השימוש. לדאבוננו, כל מכשירי החימום ידועים כ"זוללי חשמל", ולכן מגדילים את צריכת החשמל שלנו בעשרות אחוזים ומעמיקים את החור בכיסנו. כפועל יוצא מצריכת החשמל המוגברת, גם הנזק הסביבתי גדל.

לעומת זאת, שימוש בנפט לטובת חימום הבית מאפשר לנו לחסוך לא מעט כסף. אכן, כשאנו רוכשים קמינים או מערכות הסקה מרכזיות עלינו לקחת בחשבון גם את עלויות רכישת הנפט, אך עדיין מדובר בחיסכון משמעותי. הסיבה העיקרית לכך היא שמערכות חימום המבוססות על נפט הן בעלות יכולת ניצול גבוהה יותר של הנפט, ולפיכך, כמות קטנה יחסית של נפט מספיקה לזמן ממושך. כפועל יוצא, ההוצאות החודשיות שלנו קטנות וגם הפגיעה בסביבה מצטמצמת.

חימום אחיד ואיכותי

יתרון נוסף שיש לנפט על פני מכשירי החימום החשמליים הוא איכות החימום. כידוע, מזגנים נוהגים לייבש את האוויר ונדרש להמתין זמן רב עד שיחממו את הבית כולו. גם מפזרי חום, רדיאטורים ותנורים חשמליים אינם מסוגלים לחמם את החדר במהירות ובאופן אחיד ושווה, וכדי ליהנות מהחום עלינו להיות קרובים אליהם ככל האפשר.

לעומת זאת, רק עם נפט נוכל ליהנות מחימום אחיד ואיכותי. קמינים ומערכות הסקה מרכזיות הפועלות על נפט מצליחים לחמם כל חלל במהירות, באופן אחיד ומבלי לייבש את האוויר.