העתקות אור

כיצד מתבצעות העתקות אור?

העתקות אור מוכרות גם בשם "העתקות שמש" וזאת בגלל התהליך שבאמצעותו מתבצעות העתקות אור. העתקות אור מתבצעות על נייר מיוחד שעליהם משתמשים בחומרים כימיים. כאשר חושפים את החומרים הללו לאור השמש או לכל אור אחר נוצר ההדפס. ניתן אפילו לומר שהעתקות אור הן מעין "שיזוף" של הנייר. ה"שיזוף" נוצר כאשר הנייר המיוחד בא במגע עם החומרים הכימיים שנחשפים לאור. בעבר העתקות אור בוצעו על נייר מיוחד שצבעו כחול. אולם כיום העתקות אור מתבצעות גם על ניירות בצבעים אחרים. העתקות אור יכולות להיות צבעוניות או בשחור-לבן.

למה משמשות העתקות אור?

כאמור העתקות אור משמשות בעיקר לשם הדפסת תוכניות בנייה ושרטוטים בקנה מידה גדול ועל נייר שאינו בגודל סטנדרטי. כמו כן העתקות אור משמשות לצורך צילום תוכניות בניה והדפסת שרטוטי הנדסה למיניהם. העתקות אור הן חלק בלתי נפרד מעבודתם של בעלי מקצוע רבים: אדריכלים, מהנדסים, שרטטים, קבלנים וכדומה. בעלי מקצוע אלו זקוקים להעתקות אור כדי להדפיס שרטוטים של דירות או מבנים אחרים, שרטוטי אלקטרוניקה או שרטוטים הנדסיים אחרים.

העתקות אור

מהן תוכניות בנייה ומדוע יש להדפיסן בטכניקה של העתקות אור?

תוכניות בנייה הן שרטוטים דו מימדים שמציגים את כל פרטי המבנה בצורה מוחשית ביותר, כך שמי שאמון על בנייתו יעשה זאת בהתאם לתכנון. נוסף על כך תוכניות בנייה הן גם מסמכים משפטיים המחייבים את הקבלנים, האדריכלים והשרטטים לבצע את העבודה כפי שהיא מתוארת בתוכנית הבנייה. כדי שתוכניות הבנייה יהיו ברורות ומובנות ככל האפשר ושביצוע הבנייה תהיה בדיוק בהתאם לתוכנית, יש לבצע הדפסת תוכניות בניה בקנה מידה גדול. הדפסת תוכניות בניה בדרך כלל מתבצעת בקנה מידה של 1:50, 1:100 או 1:250. לעיתים הדפסת תוכניות בנייה מתבצעת בקני מידה אחרים. לכן הדפסת תוכניות בנייה לא יכולה להתבצע בטכניקות הדפסה סטנדרטיות, אלא בטכניקה המיועדת להדפסות גדולות במיוחד. זוני טכניקת העתקות אור.

היכן ניתן לבצע העתקות אור?

לא כל בית דפוס מבצע העתקות אור. כדי לבצע העתקות אור נדרשת מכונה מיוחדת להעתקות אור, כמו גם מיומנות בהפעלתה. לכן ישנם בתי דפוס, הנקראים לעיתים גם מכוני העתקות, המתמחים בביצוע העתקות אור. כיום ניתן למצוא מכוני העתקות שמבצעים העתקות אור כמעט בכל מקום, ובעיקר במרכזי הערים הגדולות שבהן יש ביקוש להדפסת תוכניות בניה ושרטוטים.