איתור נזילות

גילוי ואיתור נזילות

כל תיקון נזילות דורש ראשית כל איתור נזילות. וכל מי שאי פעם נאלץ להתמודד עם נזילות בביתו יודע שאיתור נזילות זו מלאכה לא פשוטה בכלל. כאשר ישנן נזילות בצנרת הפנימית של הבית, שחבויה בתוך הקירות, קשה מאוד לאתר את מקורן של הנזילות. פעמים רבות הנזילות גורמות לרטיבות בקיר או בתקרה, אך מקום הרטיבות לא בהכרח מעיד על מקור הנזילות.

בשל סיבה זו איתור נזילות התבצע במשך שנים רבות בדרך של ניסוי וטעייה. גם האינסטלטור המנוסה והוותיק ביותר לא תמיד יכול לדעת בוודאות היכן מקור הנזילות שבצנרת בתוך הקיר. לכן הוא נאלץ לבצע ניחוש מושכל ולשבור את הקיר במקום שלדעתו נמצאת הבעיה בצנרת (סדק בצנרת, פיצוץ וכדומה). במידה והתברר שטעה במיקום הנזילות היה עליו לנסות שוב במקום אחד, ולשבור את הקיר עד שיאתר את מיקומן המדויק של הנזילות.

מיותר לציין ששיטה זו לאיתור נזילות לא הייתה יעילה במיוחד. יש אף שיאמרו שמדובר בשיטה חלמאית לאיתור נזילות. איתור נזילות בשיטת ניסוי וטעייה גרמה לעיתים רבות לנזקים מיותרים לקירות הבית, האריכה את זמן העבודה והגדילה את גובה התשלום לאינסטלטור שביצע את איתור הנזילות.

איתור נזילות טכנולוגי

למרבה המזל תחום איתור הנזילות עבר מהפכה טכנולוגית בשנים האחרונות. גם לתחום איתור הנזילות נכנסו חידושים טכנולוגיים ומכשירים מתקדמים שממש בצעו מהפכה בתחום גילוי הנזילות. הודות למהפכה הטכנולוגית שעבר התחום, מלאכת איתור נזילות כיום היא מלאכה פשוטה הרבה יותר מבעבר. אינסטלטור שמבצע איתור נזילות כיום עושה זאת כמעט ללא מאמץ פיזי ומבלי לגרום לנזק מיותר לרכוש. הודות למכשירים המתקדמים המשמשים לאיתור נזילות האינסטלטור יכול לאתר בדיוק את מקור הנזילות ולתקן אותן.

מצלמה תרמית

אחד המכשירים הנפוצים לאיתור נזילות הוא מצלמה תרמית. מצלמה תרמית היא מצלמה מיוחדת שרגישה להבדלי טמפרטורות. אינסטלטור שמשתמש במצלמה תרמית כגלאי נזילות יכול לראות את הבדלי הטמפרטורות במשטח שהוא מצלם. הבדלי הטמפרטורות מוצגים על מסך המצלמה התרמית באמצעות צבעים שונים. כאשר יש רטיבות בקיר בדרך כלל גם הטמפרטורות יורדות. לכן כאשר המצלמה התרמית מציגה במקום מסוים בקיר טמפרטורות נמוכות מהרגיל, זה בדרך כלל סימן כמעט בטוח ששם נמצא מקור הנזילות.

איתור נזילות עם מצלמה תרמית

מצלמת אינפרא אדום

עוד מכשיר שמשמש לאיתור נזילות מהיר ויעיל הוא מצלמת אינפרא-אדום. מדובר במצלמה זעירה שאותה האינסטלטור מחדיר לאורך הצנרת או המרזבים. הודות לאינפרא-אדום המצלמה יכולה להעביר תמונה חדה וברורה של חלקם הפנימי והחשוך של הצינורות והמרזבים. תמונה זו מועברת ישירות למסך שנמצא אצל האינסטלטור, והוא יכול לדעת בדיוק היכן נמצא מקור הנזילות.

שני המכשירים שהוצגו לעיל הם רק דוגמאות בודדות למכשירים שמשמשים כיום אינסטלטורים לצורך ביצוע איתור נזילות. תחום איתור הנזילות עבר שכלולים רבים, וכיום איתור נזילות הוא קל יותר, מהיר יותר וזול יותר עבור הלקוחות.