איטום גגות

אוטמים את הגג

דיירים המתגוררים במבנה שלא עבר איטום גגות כהלכה נידונים לחורף מתיש, שכולל רדיפה אחר מוקדי נזילות עם דליים וסירים. יתרה מכך, מבנה שלא עבר איטום גגות עשוי במידה גבוהה של סבירות להינזק כתוצאה מרטיבויות ומנזילות. כפועל יוצא גם ערכו של המבנה ירד. לכן ביצוע איטום גגות היא פעולה חיונית מאין כמוה, גם אם החורף הישראלי הוא קצר ולא גשום במיוחד. מי שחווה על בשרו נזילות ורטיבויות יודע שגם יום אחד גשום במיוחד עלול לגרום לנזקים כבדים מאוד למבנה שלא עבר איטום גגות. לכן חשוב מאוד שבכל בניין או מבנה יתבצע איטום גגות, ובמיוחד בגגות של מבנים ישנים.

אחת הבעיות המרכזיות שבאיטום גגות של בניינים ישנים, היא העובדה שבדרך כלל על גגות אלו יש כבר חומרי איטום ישנים שיעילותם חלפה מזמן. בכל מקרה שבו מבצעים איטום גגות על גג שנאטם בעבר, חשוב להתאים את שיטת איטום הגגות והחומרים לאלו שכבר קיימים על הגג. הסיבה לכך היא שחומרי איטום שאינם שייכים לאותה משפחה לא יצליחו לייצר אחיזה טובה ולספק איטום מושלם. כך למשל לא ניתן לבצע איטום גגות עם יריעות ביטומניות על גבי גג שנאטם בעבר באמצעות חומרים אקריליים, מכיוון שמדובר בשתי משפחות שונות של חומרי איטום גגות. לעומת זאת, ניתן לבצע איטום גגות באמצעות יריעות ביטומניות על גבי גג שעבר איטום גגות באמצעות זפת, מכיוון שגם הזפת שייך למשפחת חומרי האיטום הביטומנים.

איטום גגות

לפני שאוטמים את הגג

לפני שמזמינים קבלן איטום ומבצעים איטום גגות לגג מבנה ישן חשוב גם להקפיד על מספר פעולות מקדימות, אשר יסייעו ביצירת איטום גגות הרמטי ויעיל יותר. כמו למשל, יש לאטום באופן זמני את מרזבי הגגות כדי למנוע חדירה של פסולת לתוכם בעת ניקוי הגג. חשוב לנקות את גג המבנה מלכלוך, צמחייה, שאריות סיד וכל גורם שעלול להפריע לאיטום הגגות. חשוב גם לנקות את המרזבים ולשחרר סתימות במידה וקיימות כאלו בהם. לאחר מכן יש להתיז על הגג מים ולבדוק האם קיימים שיפועים בגג. לאחר שהגג מתייבש יש לתקן את השיפועים. איטום גגות היא פעולה הכרחית כאשר מבצעים שיקום מבנים לפני כל שיפוץ יש לאטום את הגג.

כיום ניתן למצוא בשוק מגוון רחב של שיטות, חומרים וטכניקות המשמשים לאיטום גגות: איטום גגות באמצעות זפת, איטום גגות באמצעות יריעות ביטומניות, איטום גגות באמצעות יריעות PVC ו- EPDM, איטום גגות באמצעות חומרים ביטומניים משחתיים, איטום גגות באמצעות חומרים אקריליים, איטום גגות באמצעות חומרים פוליאוריטנים ואיטום גגות באמצעות חומרים פולימריים המשמש גם בתחום שיקום מבנים.

ההיצע הרב והמגוון יכול לעיתים לבלבל, ולא אחת גם לגרום לצרכנים לקבל שירותי איטום גגות אשר אינם מתאימים עבורם ואינם ממלאים את ייעודם. חשוב לדעת שלא כל שיטה לאיטום גגות מתאימה לכל סוגי הגגות. הבחירה בשיטת איטום כזו או אחרת היא נגזרת של סוג הגג וחומרי האיטום שכבר קיימים עליו (אם בכלל). כך למשל, איטום גגות באמצעות חומרים פולימריים מתאים לגגונים או לגגות שלא דורכים עליהם, כיוון שלחומרים הפולימריים אין אחיזה חזקה במשטח הגג. איטום גגות באמצעות יריעות ביטומניות מתאים לגגות בטון או בטקל, וכדומה.

בוחרים קבלן איטום גגות

כשבוחרים קבלני איטום ושיטות איטום עבור גג שנאטם כבר בעבר, חשוב לבחור בחומרי איטום מאותה המשפחה. כך למשל, אם על גגכם בוצע איטום גגות באמצעות חומרים אקריליים, לא תוכלו להניח עליו יריעות ביטומניות. הניגוד בין שני החומרים מוביל לאחיזה רופפת של היריעות על שטח הגג ואינו מאפשר איטום הרמטי. אם על הגג בוצע איטום באמצעות זפת, ניתן להניח עליו יריעות ביטומניות, שכן גם הזפת שייך למשפחת החומרים הביטומניים.